VI FORMCOLLEGEPREPARATORYPRE-PREPARATORYBRIDGE
OVERVIEWCURRICULUMPROSPECTUSPUPILSMUSICSPORTADMISSIONCONTACTQUICK LINKS
x w
RUGBY RESULTS

EASTER RUGBY FESTIVAL – 04 APRIL 2015

 

PHOTO LINK ACCESS : dropbox (photos ARE available ) or Flicker Album SATURDAY 4 April

(Please note: pics and captions for media purposes only   |   kindly give accreditation to St John's College)

 

Photo descriptions

 

Paul Roos Vs Jeppe

2545 Paul Roos #1 Muammir Salie
2518 Paul Roos #4 Louis Conradie
2504 Paul Roos #5 Joa Swart
2531 Paul Roos #18 Stephan Annandale

St Johns Vs Hilton

0031/0282/0285 SJC #16 Keenan Roberts
0192 SJC #21 Joseph Kamangu
0155 SJC#12 Thomas Montgomery

Paarl Boys Vs Monument

625 Paarl Boys #10 Rayhaan Lombard
558 Paarl Boys #14 Tyreeq Febuary
526 Paarl Boys #15 Jean Luc Cilliers
0404 Monument #10 Xander Kruger


 

Another spectacular day of school boy rugby with some brilliant matches throughout the day. We had low hanging grey clouds for most of the afternoon and the rain finally came down at the start of the match with Paarl Roos vs Jeppe – but the boys played on!


|  opponents : St Benedict’s vs St Charles
|  match time : 08:45

  TEAM FULL TIME SCORE TRIES CONVERSION PENALTIES Drop Goal
  St Benedict’s 24

Mthokozisi Sokhela

Zolile Mtshatsha

Jeremy Davidson x 2    
  St Charles 14

Mosolwa Mafuma

Sean Kruger

Shingirai Hlanguyo

Keegan Marengo x 3

 

Keegan Marengo  

 

|  opponents : Lions vs Viadana
|  match time : 10:30

  TEAM SCORE TRIES CONVERSION PENALTIES Drop Goal
  Lions 19

Tristan McLeod

Enrico Luit

Sazi Mtyali

Dino Gouveia x 2    
  Viadana 27

Cosimo Michelagnoli x 2

Gianpietro Ribaldi

Jacopo Abram

Allessandro Pera

Francesco Micheli

Francesco Micheli  

 

 

|  opponents : Nelspruit vs Garsfontein
|  match time : 11:15

  TEAM SCORE   TRIES CONVERSION PENALTIES  
  Nelspruit 28  

Marnus van der Merwe

Eduan Engelbrecht x 2

Wessel Muller x 2

Wessel Muller x 3  
  Garsfontein 16   Ruan Henning Juan-Pierre Wegner Juan-Pierre Wegner x 3  

 

 

|  opponents : St John’s vs Hilton
|  match time : 13:30

  TEAM SCORE   TRIES CONVERSION PENALTIES  
  St John’s 5  

Michael Siebert

     
  Hilton 27  

Darren McGhee x 3

Sebastien Desvaux de Marigny

Cameron Badenhorst

Angus Curtis

 

 

 

 

|  opponents : Paarl Boys vs Monument
|  match time : 14:45

  TEAM SCORE   TRIES CONVERSION PENALTIES  
  Paarl Boys 25  

Salmaam Moerat

Elester Becker

Ruben de Villiers

Jean Luc Cilliers x 2

Jean Luc Cilliers x 2  
  Monument 20  

Len Massyn x 2

Desbie Joubert

Xander Kruger Xander Kruger  

 

 

|  opponents : Paul Roos vs Jeppe
|  match time : 16:00

  TEAM SCORE   TRIES CONVERSION PENALTIES  
  Paul Roos 14  

Dean van Tonder

 

Joshua Vermeulen x 3  
  Jeppe 5   Tyron Green      

 

|  preparatory school results

TIME

SATURDAY : 4 APRIL

SCORE

07h45

St David’s vs Orchards

27 - 10

09h00

Cordwalles vs St Peters

38 - 0

10h00

St John’s vs Virginia 

10 - 26

11h00

Pridwin vs Clifton (NR)

47 - 7

12h30

Clifton (DBN) vs St Stithians

21 33

13h00

Ridge vs St Benedict’s

7 - 14

14h00

WHPS vs St Charles

19 - 3

15h00

Clifton (NR) vs Clifton (DBN)

0 - 49

16h00

End of days play

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Return to top
Click here for quick links
home  |  contacts  |  view a day in the life at st john's  |  Member of the Independent Schools' Association of Southern Africa